loading...

خورشید پارس - آموزش راه های افزایش بازدید و کسب درآمد از اینترنت مطالب زیبا و جذاب

    پیشگیری و معالجه صدمات ناشی از بدمینتون   صدمات بدمینتون به میزان ۲/۹برای هر بازیکن در هر ۱۰۰۰ساعت بازی بدمینتون اتفاق می افتد.صدمات بدمینتون علاوه بر انجام تکنیکهای غلط اقدام

آخرین ارسال های انجمن

پزشکی

محمد غفوری بازدید : 427 چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393 نظرات (0)

 

 

پیشگیری و معالجه صدمات ناشی از بدمینتون

 

صدمات بدمینتون به میزان ۲/۹برای هر بازیکن در هر ۱۰۰۰ساعت بازی بدمینتون اتفاق می افتد.صدمات بدمینتون علاوه بر انجام تکنیکهای غلط اقدامات مکرر می تواند باعث آسیب شود .

 

اغلب آسیب هایبدمینتون در اطراف منطقه مچ پا رخ می دهد.پیچ خوردگی مچ پا و رگ به رگ شدن از شایع ترین آسیب ها می باشد و به دنبال آن التهاب تاندون آشیل رخ می دهد.به دلیل نقش راکت، صدمات اندام فوقانی نیز مانند آسیب آرنج، آسیب عضلات روتاتور کاف (شانه) و مچ دست از دیگر آسیب های بدمینتون که کاملا” رایج هستند نیز می باشد.

 

در بخش اول می خواهیم آسیب های اندام فوقانی بدمینتون را توضیح دهیم.لازم به ذکر است آسیب های ذکر شده در این مطلب آسیب های شایع بدمینتون بوده و امکان بروز آسیب های دیگر اجتتناب ناپذیر است


*** www.sunpersia.ir ***

 

آسیب مچ دست (اسپرین مچ دست) در بدمینتون

 

اسپرین مچ یک آسیب معمول است که معمولاً بعد از یک کشش غیر طبیعی دست اتفاق می افتد.حادثه ها یا ضربت های دیگری می تواند سبب اسپرین مچ شود.اسپرین مچ در شدت هم می تواند مختلف باشد.(درجه یک) اسپرین ملایم مچ ممکن است کشیدگی لیگامنت را درگیر کند. (درجه دو) آسیب های متوسط، قسمتی از لیگامنت پاره می شود و (درجه سه) آسیب های شدید، پارگی کامل یک یا چند لیگامنت می باشد.آسیب های درجه سه همچینن ممکن است شکستگی ناشی از کشش جایی که یک تکه از استخوان از لیگامنت جدا شود را درگیر کند.

 

علائم اسپرین مچ بستگی به وسعت آسیب و محل اسپرین فرق می کند.درد ناگهانی در مچ در زمان آسیب احساس می شود و در درجه شدید آسیب، احساس پارگی یا صدای ناگهانی ممکن است احساس شود.درد در هنگام حرکت مچ و نقطه حساسی در محل آسیب لیگامنت ممکن است احساس شود.تورم متوسطی می تواند دیده شود و کبودی ممکن است در آسیب های شدید تر توسعه یابد.

*** www.sunpersia.ir ***

 

اگر دچار آسیب مچ دست هستید چه کاری باید انجام دهید؟

 

بسیاری از از مچ های اسپرین میتواند اولاً در خانه با استفاده از اساس RICE معالجه شود:

 

از محافظ یا آتل مچ برای محافظت از مچ استفاده کنید و حرکات را برای درمان کاهش دهید.از مچ استفاده بیش از حد نکنید.چرا که موجب آسیب های اضافی خواهد شد.همچنین دستورات RICE را انجام دهید.بسیاری از آسیب ها ممکن است نیاز به بی تحرکی در آتل به مدت ۱تا ۲هفته داشته باشند که به لیگامنت اجازه خوب شدن دهد.بعد از این دوره مچ ممکن است احساس خشکی کند پس یک برنامه کشش و تحرک برای بدست آوردن دوباره تحرک مهم است.تمرینات افزایش قدرت مچ برای قوی کردن عضلات اطراف مچ که به حمایت لیگامنت آسیب دیده کمک کند می تواند مورد انجام شود.


*** www.sunpersia.ir ***

Tennis Elbowچیست؟

 

Tennis Elbow یا آسیب آرنج تنیس بازان از جمله دیگر آسیب های بدمینتون است.این آسیب معمولا” تنها در بین تنیس بازان دیده نمی شود بلکه در بیشتر کارهایی که سبب آسیب آرنج  مخصوصا” کاری که سبب فشار مکرر بر روی آرنج می شود، دیده می شود.در این آسیب التهاب تاندون های ساعد در نقطه ای که آن ها را به استخوان بازو (در قسمت بیرونی آرنج) وصل می کند، رخ می دهد.این التهاب توسط فعالیت های طولانی مدت مانند گرفتن راکت در بدمینتون یا تکنیک غلط ضربه ایجاد می شود.

 

این آسیب باعث درد در قسمت خارجی آرنج (جانبی قرقره) می شو.همچنین در صورتی که آرنج صاف باشد و مچ دست به جلو و عقب حرکت می کند درد احساس می شود.به طور معمول درد در هنگام فعالیت بدتر می شود و در برخی موارد فعالیتی ساده مانند گرفتن یک دستگیره می تواند درد را تشدید کند.


*** www.sunpersia.ir ***

علائم آسیب آرنج تنیس بازان می تواند شامل یکی یا همه موارد زیر باشد:

 

درد حدوداً در ناحیه استخوانی یک یا دو سانتی متر پایین تر از قسمت بیرونی آرنج ( که اپی کندیل کناری نامیده می شود).علائم این آسیب یعنی احساس ضعف در مچ همراه با مشکل در انجام کارهای ساده ایی مثل باز کردن یک دستگیره در یا دست دادن با یک نفر می باشد.درد در قسمت بیرونی آرنج زمانی که دست به عقب خم شده باشد ( در حالت باز شده) در قسمت مچ در برابر مقاومت.درد در قسمت بیرونی آرنج زمانی که سعی می شود انگشت ها در برابر مقاومت باز شوند.


*** www.sunpersia.ir ***

برای پیشگیری از این آسیب چه کاری می توانید انجام دهید ؟

 

گرفتن راکت بدمینتون به مدت طولانی یا سفت و سخت گرفتن راکت در دست می تواند درد آرنج را به ارمغان بیاورد.اطمینان حاصل کنید که راکت به اندازه و مناسب دست شما است.برای کسانی که از عارضه Tennis Elbow رنج می بردند، ممکن است استفاده از یک پوشش فشرده ی تسمه ای روی آرنج ایده ی خوبی باشد.این تسمه با جلوگیری از انقباض عضلات مچ دست موجب کاهش فشار بر روی تاندون ها در آرنج می شود. لازم است موارد زیر مورد توجه قرار گیرد:

 

یک ضربه بد بکهند: اگر مچ خمیده شود زمانی که نیروی عظیم ضربه بکهند از طریق تاندون ها به آرنج انتقال داده می شود بجای اینکه به کل بازو انتقال داده شود.گریپ راکت که خیلی کوچک باشد: اگر کریپ راکت کوچک باشد باعث سخت کار کردن عضلات شده و همین منجر به سبب افزایش نیرو در میان تاندون ها می شود.زه های راکت که خیلی سفت باشد: ضربه و انرژی بیشتری از طریق قسمت جلو بازو به توپ منتقل می شود.


*** www.sunpersia.ir ***

اگر شما از Tennis Elbowرنج می برید چه باید انجام دهید ؟

 

التهاب Tennis Elbow را می توان با استراحت و کمپرس یخ و یا با استفاده از داروهای ضد التهاب و یا تزریق کورتیکواستروئید کاهش داد.با این حال در موارد طولانی مدت، ازداروهای ضد التهاب و به ویژه  تزریق کورتیکواستروئید باید اجتناب شود.زیرا می توانند مانع ترمیم بافت و در واقع باعث انحلال بافت می شوند.تمرینات توانبخشی نیز در بهبود این عارضه نقش مؤثری دارند.


*** www.sunpersia.ir ***

آسیب عضلات شانه (روتاتور کاف) چیست؟

 

درد شانه به دلیل تنش های مکرر شانه در بدمینتون می تواند در بازیکنان بدمینتون رخ دهد به ویژه در پرتاپ های دست بالای سر، مانند ضربه تاس یا اسمش.عضلات روتاتور کاف عضلات کوچک در اطراف مفصل شانه هستند، که می تواند در طول بازی بدمینتون آسیب ببینند.به طور معمول، آسیب این عضلات در طول التهاب (التهاب تاندون) ناشی از تحریک های کوچک اما مداوم آغاز خواهد شد.اگر علت التهاب مشخص نباشد و در طی یک دوره ی زمانی طولانی ادامه یابد، پارگی جزئی ممکن است که در نهایت ممکن است منجر به پارگی کامل شود.

*** www.sunpersia.ir ***

برای جلوگیری از آسیب شانه چه کاری می توانید انجام دهید ؟

 

بازیکنان بدمینتون باید به انعطاف پذیری، قدرت و استقامت عضلات شانه دقت کنند.تمرینات شانه اگر تحت نظارت فیزیوتراپیست انجام گیرد، می تواند به جلوگیری از فشار بر تاندون عضلات این ناحیه کمک کند.علاوه بر این، هر گونه افزایش در میزان تمرین و یا مسابقات باید به تدریج صورت گیرد تا بیش ازحد به شانه فشار وارد نگردد.تکرار حرکات شانه به تدریج افزایش یابد تا که اجازه دهد تاندون روتاتور کاف با حرکات وفق داده شود.


*** www.sunpersia.ir ***

اگر شما از آسیب شانه رنج می برید چه باید انجام دهید ؟

 

از فعالیت هایی که موجب درد می شوند پرهیز کنید.هر چه بیشتر از شانه استفاده کنید دیرتر التیام می یابد و ممکن است به یک آسیب مزمن تبدیل شود.از یخ یا سرما درمانی استفاده کنید.یخ می تواند ۱۰دقیقه در هر یک ساعت استفاده شود.در آغاز به ۱۵دقیقه در هر سه یا چهار ساعت کاهش یابد.این درد و تورم را کاهش خواهد داد.یک متخصص ورزشی را که می تواند آسیب را تشخیص دهد و در مورد درمان و بازتوانی تاندونیت چرخش دهنده های سر دستی راهنمایی کند ملاقات کنید.

 

درمان فیزیوتراپی در درمان حاد (کوتاه مدت) و التهاب مزمن (بلند مدت) در صورتی که انحلال روتاتور کاف وجود داشته ولی پارگی نباشد مؤثر است.اولین هدف درمان عبارت است از کاهش میزان التهاب با استفاده از یخ درمانی (هرگز یخ به طور مستقیم روی پوست قرار نگیرد) و داروهای ضد التهابی که توسط پزشک تجویز می شوند.ژل ضد التهاب ممکن است زمانی که قرص های ضد التهابی به خوبی قابل تحمل نیست مناسب تر باشد.برای کسانی که می خواهند به ادامه فعالیت های بدمینتون بپردازند استفاده از ساپورت شانه  می تواند حمایت و اطمینان لازم را فراهم کند


*** www.sunpersia.ir ***

برچسب ها پزشکی , دکتر ,
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
ساختمان سازها ، نیازمندی های صنعت ساختمان


ساختمان سازها ، نیازمندی های صنعت ساختمان

www.SakhtemanSazha.com


سایت ساختمان سازها (www.SakhtemanSazha.com) یک سایت تخصصی در بخش ساختمان و صنایع وابسته آن می باشد که تمامی متخصصان، فروشندگان ، مجریان و فعالان این بخش می توانند تبلیغات خود را بصورت آنلاین به نمایش بگذارند و تنها برای آگهی های ویژه هزینه پرداخت نمایند.

فعالان بخش ساختمان می توانند محصولات ، خدمات  ، اطلاعات تماس و تصاویر محصولات خود  را در سایت ساختمان سازها بصورت آگهی تبلیغاتی ثبت کنند و محل فروشگاه یا دفتر خود را روی نقشه بصورت آنلاین مشخص کنند تا مخاطبین با درک بهتری از خدمات و محصولات ایشان آشنا شوند.

همچنین بازدیدکنندگان سایت ساختمان سازها ، افراد و شرکتهایی هستند که به دنبال کالا و خدمات و فروشندگان و مجریان مرتبط با صنعت ساختمان هستند که در این سایت می توانند به راحتی شرکت مورد نظر خود را پیدا کنند.

موضوعات اصلی سایت ساختمان سازها شامل دکوراسیون ، مصالح ساختمانی ، املاک ، ماشین آلات ، خدمات ساختمانی , خدمات تزییناتی ، خدمات تاسیساتی ، لوازم و تجهیزات ، بازار کار ، آموزش ، شرکتها و امور مهندسی ، محوطه سازی و سایر نیازمندیهای مرتبط با ساختمان می باشد و هر کدام از این موضوعات بخشهای مختلفی از فعالیتهای مرتبط با ساختمان را در بر می گیرد.


سایت ساختمان سازها محل مناسبی برای ثبت آگهی های تخصصی صنعت ساختمان می باشد. با ثبت آگهی های خود در بخش نیازمندی های ساختمان سازها ، تبلیغات خود را در سراسر کشور در معرض دید بازدیدکنندگان تخصصی قرار خواهید داد و مشتریان بالقوه بیشتری را جذب خواهید نمود. ثبت آگهی و تبلیغ در سایت ساختمان سازها رایگان است و فقط آگهی های ویژه شامل هزینه خواهد بود.
درباره ما
شما در این سایت میتوانید جدیدترین مطالب را با موضوعات زیر مشاهده نمایید: آموزش راه های افزایش بازدید و کسب درآمد از اینترنت , مطالب زیبا و جذاب , اس ام اس , خبر های جنجالی از دنیای ورزش , تصاویر زیبا و دیدنی , کتاب های الکترونیکی , آموزش مسائل زناشویی و ...
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 966
 • کل نظرات : 142
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 285
 • آی پی امروز : 107
 • آی پی دیروز : 166
 • بازدید امروز : 654
 • باردید دیروز : 379
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 1,033
 • بازدید ماه : 12,321
 • بازدید سال : 84,306
 • بازدید کلی : 2,352,199
 • فروشگاه


  پروژه رساله فرهنگسرا

  پروژه ای درمورد رساله فرهنگسرا که در یک شهر مدنظر انجام گرفته و شامل فهرست و خود رساله است که هردو تو فایل word قرار گرفته

  دانلود پروژه رساله فرهنگسرا
  پاورپوینت شناخت رنگ و استفاده آن در معماری

  پروژه ای درمورد شناخت رنگ و استفاده آن در معماری در فایل پاورپوینت 56 اسلایدی

  دانلود پاورپوینت شناخت رنگ و استفاده آن در معماری
  پاورپوینت سازه های پلیمری

  پروژه ای درمورد سازه های پلیمری در فایل پاورپوینت 21 اسلایدی

  دانلود پاورپوینت سازه های پلیمری
  پاورپوینت ساخت و ساز اصولی

  پروژه ای درمورد ساخت و ساز اصولی در فایل پاورپوینت 95 اسلایدی

  دانلود پاورپوینت ساخت و ساز اصولی
  پاورپوینت کف شور

  پروژه ای درمورد کف شور در فایل پاوپوبنت 12 اسلایدی

  دانلود پاورپوینت کف شور
  پاورپوینت قرنیز و ازاره

  پروژه ای درمورد قرنیز و ازاره در فایل پاورپوینت 24 اسلایدی

  دانلود پاورپوینت قرنیز و ازاره
  پاورپوینت شبکه های فضایی

  پروژه ای درمورد شبکه های فضایی یا سازه های تا شونده در فایل پاورپوینت 21 اسلایدی

  دانلود پاورپوینت شبکه های فضایی
  بررسی رویه قضایی ایران در خصوص برخورد با جرائم زیست محیطی 22صفحه

  از طرف دیگر محیط زیست مرزی هم نمی شناسد تا در آن محدود و محصور شود و اثرات تخریب آن در یک کشور به کشور یا کشورهای دیگر سرایت نکند

  دانلود بررسی رویه قضایی ایران در خصوص برخورد با جرائم زیست محیطی 22صفحه
  اموزش تصویری و كامل نرم افزار قدرتمندNero 9 فورمت ورد

  در اینجا سعی داریم به صورت مختصر و مفید نحوه استفاده آن را بیان کنیمبدون هیچ توضیح اضافی در رابطه با نرم افزار و کاربردهای جانبی آن

  دانلود اموزش تصویری و كامل نرم افزار قدرتمندNero 9 فورمت ورد
  پاورپوینت اصول برنامه ریزی آموزشی

  پاورپوینت اصول برنامه ریزی آموزشی دارای 293 اسلاید می باشد که برای رشته علوم تربیتی، گرایش مدیریت وبرنامه ریزی آموزشی تهیه شده است

  دانلود پاورپوینت اصول برنامه ریزی آموزشی
  پرسشنامه انگیزش شغلی 40 ماده ای هرزبرگ

  پرسشنامه انگیزش شغلی 40 ماده ای هرزبرگ در 6 صفحه وورد و قابل ویرایش به همراه توضیحات کامل و تعاریف هر کدام از گویه ها و تفکیک سؤالات براساس گویه ها

  دانلود پرسشنامه انگیزش شغلی 40 ماده ای هرزبرگ
  پاورپوینت روشهای ارزشیابی آموزشی

  پاورپوینت روشهای ارزشیابی آموزشی دارای 241 اسلاید می باشد و برای رشته علوم تربیتی کاربرد دارد هدف نهایی درس دانشجویان رشته علوم تربیتی با مطالعه این درس روشهای مختلف ارزشیابی آموزشی و چگونگی کاربرد آنها را یاد می گیرند

  دانلود پاورپوینت روشهای ارزشیابی آموزشی
  پاورپوینت اصول و مبانی آموزش و پرورش

  آشنایی با مبانی آموزش و پرورش به ویژه مبانی فلسفی آموزش و پرورش و راهگشایی و راهنمایی به کاربرد این اطلاعات در برنامه ریزی های درسی، طراحی آموزشی، مدیریت و اداره کلاس است

  دانلود پاورپوینت اصول و مبانی آموزش و پرورش
  پاورپوینت سقف طاق ضربی

  پروژه ای درمورد سقف طاق ضربی در فایل پاورپوینت 28 اسلایدی

  دانلود پاورپوینت سقف طاق ضربی
  پاورپوینت سقف تیرچه و بلوک

  پروژه ای درمورد سقف تیرچه بلوک در فایل 24 اسلایدی

  دانلود پاورپوینت سقف تیرچه و بلوک
  پاورپوینت اتصالات در سازه فولادی

  پاورپوینت اتصالات در سازه فولادی دارای ۵۲ اسلاید بوده که می توانید فهرست و تصاویر پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را مشاهده نموده و در صورت تمایل اقدام به خرید آن نمایید

  دانلود پاورپوینت اتصالات در سازه فولادی
  بررسی سطح تقاضا برای كالا، كیفیت، رقابت، تعیین قیمت

  تحقیقات بازاریابی در بازارهای داخلی
  (بررسی سطح تقاضا برای كالا، كیفیت، رقابت، تعیین قیمت)

  دانلود بررسی سطح تقاضا برای كالا، كیفیت، رقابت، تعیین قیمت
  هماهنگی بین فعالیت های تولیدی و مصرفی جامعه

  تولید عبارت از یک جریان یا پروسه (Process)، است

  دانلود هماهنگی بین فعالیت های تولیدی و مصرفی جامعه
  سوالات تستی کتاب وصیت نامه امام (تالیف شفیعی مازندرانی)همراه با پاسخ

  سوالات تستی وصایا نمونه سوالات کتاب شفیعی مازندرانی

  دانلود سوالات تستی کتاب وصیت نامه امام (تالیف شفیعی مازندرانی)همراه با پاسخ
  پاورپوینت مبانی نظری معماری پست مدرن

  پاورپوینت مبانی نظری معماری پست مدرن در 40 اسلاید برای درس مبانی نظری معماری آماه شده است در ادامه فهرست این پاورپوینت و تصویر پیش نمایش اسلایدهای آن را مشاهده خواهید کرد و در صورت تمایل می توانید اقدام به خرید نمایید

  دانلود پاورپوینت مبانی نظری معماری پست مدرن
  پاورپوینت فن آوری ارتباطات و اطلاعات و تحولات آموزشی

  پاورپوینت فن آوری ارتباطات و اطلاعات و تحولات آموزشی شامل 28 اسلاید می باشد

  دانلود پاورپوینت فن آوری ارتباطات و اطلاعات و تحولات آموزشی
  پاورپوینت انواع سقف های رایج بتنی

  پاورپوینت انواع سقف های رایج بتنی دارای ۶۱ اسلاید بوده که می توانید فهرست و تصاویر پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را مشاهده نموده و در صورت تمایل اقدام به خرید آن نمایید

  دانلود پاورپوینت انواع سقف های رایج بتنی
  پاورپوینت نور و کاربرد آن در معماری

  پاورپوینت نور و کاربرد آن در معماری دارای ۳۹ اسلاید بوده که می توانید فهرست و تصاویر پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را مشاهده نموده و در صورت تمایل اقدام به خرید آن نمایید این پاورپوینت را می توانید برای دروس انسان طبیعت معماری ، تنظیم شرایط محیطی و درک و بیان معماری استفاده نمایید

  دانلود پاورپوینت نور و کاربرد آن در معماری
  پاورپوینت هنر و معماری دوره صفویه

  پاورپوینت هنر و معماری دوره صفویه دارای ۵۷ اسلاید بوده که می توانید فهرست و تصاویر پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را مشاهده نموده و در صورت تمایل اقدام به خرید آن نمایید از این پاورپوینت می توانید برای درس معماری اسلامی استفاده نمایید

  دانلود پاورپوینت هنر و معماری دوره صفویه
  پاورپوینت معماری انتزاعی

  پاورپوینت معماری انتزاعی در 31 اسلاید برای درس مبانی نظری معماری آماده شده است در ادامه می توانید فهرست و تصویر پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را مشاهده نموده و در صورت تمایل اقدام به خرید پاورپوینت معماری انتزاعی نمایید

  دانلود پاورپوینت معماری انتزاعی
  پاورپوینت معماری پرش کیهانی

  پاورپوینت معماری پرش کیهانی دارای ۳۰ اسلاید بوده که می توانید فهرست و تصاویر پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را مشاهده نموده و در صورت تمایل اقدام به خرید آن نمایید

  دانلود پاورپوینت معماری پرش کیهانی
  پاورپوینت سد سازی و انواع آن

  پاورپوینت سد سازی و انواع آن دارای ۴۶ اسلاید می باشد که در آن ابتدا به تعریف سد و هدف ایجاد آن پرداخته شده و در ادامه انواع سدها ، مطالعات اولیه پروژه های سدسازی و ضوابط و معیارهای اجرایی را بطور کامل مورد بررسی قرار داده است با دریافت این پاورپوینت می توانید اطلاعات بسیار خوبی را در مورد سدسازی کسب کنید

  دانلود پاورپوینت سد سازی و انواع آن
  مشخصات كلی بازارها و كالا در كشورهای در حال توسعه

  در دنیای امروز کسب سهم بیشتر از بازار مصرف، هدف اصلی شرکت ها و صاحبان صنایع به شمار می رود و در این شرایط استفاده از اصول و فنون علمی در بازاریابی هر روز پررنگ تر از قبل می شود

  دانلود مشخصات كلی بازارها و كالا در كشورهای در حال توسعه
  مطالعه نقش دولت در فعالیت های بازاریابی و خط مشی بازرگانی دولت در این رابطه

  (نقش دولت در اقتصاد و توسعه بازاریابی؛ مطالعه میدانی تجربه ایران)

  دانلود مطالعه نقش دولت در فعالیت های بازاریابی و خط مشی بازرگانی دولت در این رابطه
  بررسی تاثیر عوامل فرهنگی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان

  پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی رشته علوم تربیتی

  دانلود بررسی تاثیر عوامل فرهنگی بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان